ziś Dzień Kobiet. Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was zestawienie kilku najbardziej wpływowych architektek krajobrazu, których prace możemy podziwiać na całym świecie. Zapraszamy do lektury.
Kathryn Gustafson to amerykańska architektka krajobrazu. Wyróżnia ją charakterystyczny styl rzeźbiarskiego podejścia do projektowanej przestrzeni. Przy użyciu prostych składników takich jak: ukształtowanie terenu, kamień, woda czy trawy, potrafi stworzyć przyjazną przestrzeń publiczną. Podchodząc do projektu tworzy liczne gliniane modele, które pozwalają jej zbadać i zrozumieć ukształtowanie terenu oraz padanie światła.
Jej projekty możemy podziwiać na całym świecie. W Europie należą do nich między innymi: Central Park w Walencji, Diana Memorial Fountain w Londynie czy Terrasson laVilledieu we Francji czy też Crown Sky Garden.
Martha Schwartz to pochodząca z Filadelfii architektka krajobrazu, pracuje również jako pedagog. Jest jedną z najbardziej znanych i wpływowych kobiet w świecie architektury krajobrazu. Laureatka wielu nagród architektonicznych i profesor mianowany architektury krajobrazu na Harvardzie, projektowała blisko w dwudziestu krajach na całym świecie. Projektantka czerpie swoje inspiracje ze sztuki. Jej projekty charakteryzują się ciekawymi połączeniami kolorów, wykorzystaniem rzeźb oraz instalacji artystycznych.
Do jednych z najciekawszych projektów, opisujących jej styl i kunszt należą: Grand Canal Square w Dublinie, Yorkville Park w Toronto, czy Fengming Mountain Park w Chinach.
MIkyoung Kim to urodzona w Korei pianistka, rzeźbiarka i przede wszystkim architektka krajobrazu. Ta wybitna absolwentka Harvardu w swoich projektach często porusza temat ekologii i bliskości z naturą. Jest również znana z projektowania ogrodów leczniczych dla szpitali.
Do jednych z najciekawszych projektów warto zaliczyć projekt odbudowy kanału ChonGae w Seulu, Chicago czy też Miami Healing Garden w Jackson South Community Hospital.
Mary Reynolds jest jedną z najciekawszych przedstawicielek swojej profesji w Europie. Jest znaną Irlandzką architektką krajobrazu, ogrodniczką, pisarką oraz aktywistką. W jej projektach często odnajdujemy nawiązania do kultury celtyckiej, oraz przywiązanie do natury. Jest również znana ze swojej działalności na rzecz ochrony środowiska w Irlandii, wielokrotnie podejmując ten temat w licznych wywiadach oraz prowadzonych warsztatach.
Rosa Grena Kliass pochodząca z Brazylii jest uważana za jedną z najwybitniejszych projektantek współczesnej architektury krajobrazu w Ameryce Południowej. Stworzyła wiele projektów dla przestrzeni miejskich oraz instytucji państwowych. Jednym z jej najciekawszych projektów, jest ten obejmujący renowację doliny Anhangabaú. Połączył on ze sobą dwie części śródmieścia São Paulo. Rosa Grena Kliass jest również pierwszą kobietą, która otrzymała Colar de Ouru od Instytutu Architektów w Brazylii.