Pielęgnacja roślin we wnętrzach

W

Wiosna i lato to idealny czas na przebudzenie roślin z zimowego odpoczynku. Rozpoczynamy wówczas przesadzanie do większych doniczek, jeśli zauważymy że jest to konieczne oraz zaczynamy nawożenie odpowiednie do gatunku roślin. Pamiętajmy o podlewaniu ich w zależności od preferencji wilgotnościowych.  

Jesień to czas, w którym zaprzestajemy nawożenia roślin i tym samym przygotowujemy je do zimowego odpoczynku. Pamiętajmy o podlewaniu i zraszaniu roślin.

Zima to wbrew pozorom bardzo ważna pora roku, szczególnie jeśli mamy w domu centralne ogrzewanie. Powinniśmy wówczas zwiększyć częstotliwość zraszania oraz mycia liści, nie zapominając o odpowiednim podlewaniu.

Słońce

Światło jest niezbędne do prawidłowego rozwoju roślin! Pamiętajmy jednak, że każda roślina ma swoje indywidualne zapotrzebowanie oraz, że nie każda roślina będzie znosić bezpośrednie promienie słoneczne. Przy wyborze odpowiednich gatunków do naszego domu  kierujmy się przede wszystkim wstępną wizją rozmieszczenia naszych roślin oraz ilością okien i ich ekspozycją względem kierunków świata. Zwracajmy też uwagę czy światło docierające do naszego pomieszczenia nie jest czymś zasłaniane – na przykład budynkami, czy drzewami. Wszystkie te czynniki wyznaczają nam, które gatunki roślin będą u nas świetnie sobie radzić, a które niestety nie będą miały szans na przeżycie w naszym domu czy też biurze.

Jakie są zatem objawy braku światła?  

  • Nierównomierne przyrosty.
  • Małe, jasnozielone i cienkie liście (w przypadku bardzo dużego niedoboru światła).
  • Wybujały wzrost – czyli długie, wyciągnięte do światła pędy z dużymi odstępami pomiędzy liśćmi.
fot. unsplash.com

Ziemia

Ziemia oraz podłoża jakie są dostępne w sklepach ogrodniczych zazwyczaj posiadają wszystkie składniki potrzebne do prawidłowego wzrostu roślin. Najważniejsze jednak, abyśmy wcześniej zapoznali się z preferencjami glebowymi danej rośliny. Innego podłoża będą potrzebowały kaktusy, a innego storczyki czy też sukulenty.  

fot: unsplash.com

Woda

Wszystkie, absolutnie wszystkie rośliny mają ściśle określone potrzeby dotyczące nie tylko podlewania, lecz także wilgotności powietrza.

  • Jak zatem dbać odpowiednio o nasze rośliny? Należy zapoznać się ze szczegółowymi preferencjami poszczególnych gatunków, które mamy w domu lub biurze.  
  • Co się stanie z roślinami, którym nie dostarczamy odpowiedniej ilości wody?

Niestety mogą one w skrajnych przypadkach obumrzeć lub wykształcać słabe, nieatrakcyjne liście. Pamiętajmy, żeby oprócz zdobywania wiedzy przede wszystkim obserwować swoje rośliny, sprawdzać wilgotność podłoża i dostosowywać obfitość oraz częstość podlewania w zależności od zapotrzebowania. Dzięki takim zabiegom będziemy cieszyć się nie tylko pięknymi, ale przede wszystkim zdrowymi roślinami. W kolejnych wpisach będziemy omawiać poszczególne gatunki wraz ze szczegółowym opisem dotyczącym pielęgnacji rośliny.

  • Jak podlewamy?  

Najlepiej tak, aby podłoże było lekko wilgotne, unikajmy robienia błota w doniczce! Nadmiar wody, który spłynie do podstawka wylewamy, dzięki czemu nie pozwalamy doniczce stać stale w wodzie. Zabieg powtarzamy, gdy gleba przeschnie. Podlewamy rano lub wieczorem, ale nigdy w południe (!) gdyż poprzez szybkie dostarczenie wody do roślin możemy doprowadzić do ich poparzenia.

  • Kiedy i jak zraszać rośliny?

I tutaj znów wszystko zależy od gatunku. Paprocie będą zachwycone regularnym zraszaniem, jeśli w domu mamy suche powietrze, natomiast kaktusy w ogóle tego nie potrzebują. W swoim mieszkaniu mam bardzo suche powietrze, wiec oprócz regularnego zraszania ustawiłam obok siebie rośliny o podobnych wymaganiach, dzięki czemu tworzą one dodatkowo własny mikroklimat.  

fot: unsplash.com