rzyroda powoli budzi się do życia, rozpoczyna się okres wegetacyjny roślin, a wraz z nimi do życia budzi się również wiele pożytecznych zwierząt, które możecie spotkać w naszych przydomowych ogrodach. Przedstawiamy Wam kilku reprezentantów świata fauny, którzy mają pozytywny wpływ na rozwój naszego ogrodu. Poznacie również sposoby, jak zapewnić im schronienie.
Jeże to jedne z najbardziej pożytecznych zwierząt, które możemy spotkać w naszym ogrodzie. Nie wszyscy wiedzą, że to również największy europejski owadożerny ssak, o długości sięgającej nawet do 30 cm. Jego obecność w ogrodzie pomaga walczyć z wieloma szkodnikami takimi jak ślimaki, turkucie podjadki, chrząszcze oraz pędraki. Średniej wielkości osobnik zjada dziennie nawet do 150 gram pokarmu. Jeże możemy najczęściej spotkać w pobliżu łąk i pól. Jeżeli zauważymy ich obecność w naszym ogrodzie, warto stworzyć im domek.
Najlepiej będzie usytuować go w okolicy krzewów czy wysokich traw, tak, aby osłonić go przed potencjalnymi drapieżnikami, do których zaliczane są również psy i koty. Domek dla jeży budujemy w mało uczęszczanych częściach ogrodu. Najlepszym schronieniem będzie sterta pozostawionych jesienią liści, na spodzie której zostanie wyłożona warstwa ściółki (może to być drobna słoma lub gałązki). Domek jest potrzebny jeżom głównie po to, aby bezpiecznie przetrwały zimę. Jeśli nie chcemy sami budować takiego schronienia możemy skorzystać z gotowych produktów. Należy wówczas dobrze przemyśleć materiał z jakiego zamierzamy kupić domek. Musi on przede wszystkim stanowić bezpieczny azyl dla jeża i tym samym powinien być wykonany z materiałów, które dobrze chronią m.in przed deszczem. Rozmiary samej konstrukcji tez należy wybrać odpowiednie. Minimalna wysokość domku to 35 cm. Komfortowa dla jeża długość i szerokość to 40-50 cm. Zazwyczaj domek składa się z przedsionku, a dopiero w dalszej części znajdziemy "główne" pomieszczenie. Na uwagę zasługuje stworzenie przedsionku o odpowiednich wymiarach (20 x 15 cm), który dodatkowo będzie chronił przed wejściem większych drapieżników.
Nietoperze to jedne z najbardziej niedocenianych zwierząt, pomimo towarzyszącej im złej sławy, nie ma potrzeby się ich obawiać. Obecnie w Polsce żyje 26 gatunków tych latających ssaków. Nietoperze żywią się głównie komarami, świerszczami, muchami, ćmami i pasikonikami. Pełnią ważną rolę w obniżaniu populacji owadów. Przeciętny nietoperz może zjeść nawet 1000 komarów w jedną noc. Aby nasz ogród stał się przyjazny nietoperzom, warto stworzyć im optymalne warunki do żerowania i bytowania, sadząc graby, jarzębiny, budleje, wiciokrzewy oraz kwietne łąki.
W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć ptaków, które są prawdziwymi sojusznikami w walce z niechcianymi owadami, oprócz tego uprzyjemnią nam przebywanie w ogrodzie swym śpiewem. do najpopularniejszych gatunków w Polsce zaliczamy wróble, sikorki, kruki czy gawrony. Aby zaprosić do naszego ogrodu skrzydlatych gości, należy zapewnić im możliwość zdobycia pokarmu, w tym celu warto, aby w naszym ogrodzie znalazły się rośliny takie jak: powojnik, wiciokrzew, bukszpan, żywotnik zachodni, berberys, trzmielina, dzika róża, jarząb pospolity, brzoza brodawkowata, oraz drzewa i krzewy owocowe. Należy również zadbać o zapewnieniu ptakom schronienia, nasadzając zimozielone drzewa i krzewy. Warto zainwestować w karmniki oraz budki lęgowe.
Nie możemy zapominać również o najmniejszych stworzeniach w naszym zestawieniu, którymi są owady takie jak biedronki i złotooki, które żywią się mszycami, pszczoły i motyle zapylające kwiaty czy chociażby pająki. Jeżeli chcielibyśmy, aby w naszym ogrodzie pojawiły się owady warto pomyśleć o kwietnych łąkach oraz domkach dla owadów, które pomogą im przetrwać chłody. Pamiętajmy, że stosowanie pestycydów chemicznych zabija również pożyteczne owady, i aby temu przeciwdziałać, warto sięgnąć po naturalne formy ochrony pielęgnacji roślin, również po takie, które możemy stworzyć samodzielnie.
To tylko niektóre wybrane przykłady zwierząt jakie znajdziemy w naszych ogrodach. Już niebawem zamieścimy wpis o zwierzętach uważanych za szkodniki w ogrodzie, w którym przeanalizujemy, czy aby na pewno wszystkie z nich są szkodnikami i w jaki sposób możemy się z nimi zaprzyjaźnić.